KATKIM OLSUN İSTEMEZ MİSİNİZ ?

Neden Yapıyoruz ?

Okullarda Fiziksel Güvenlik Proje çalışmalarının gerçekleşmesi ve sürdürülebilmesi için ihtiyaç duyulan bütçeye katkılarınızı bekliyoruz.

Bu amaçla 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 9. Maddesine istinaden Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nün 23.09.2014 tarihli onayı ile 22.09.2015 tarihleri arasında başta internet bankacılığı ve sms aracılığıyla nakdi yardım toplanılmıştır. Tamamlanan süre üzerine yeniden başvuru yapılmıştır. 2015 Ekim ayında onay işlemlerinin tamamlanması beklenmektedir.

Neden Yapıyoruz ? 

Türkiye’de 2011-2014 yılları arasında en az 60 çocuk, okullardaki fiziksel güvenlik eksiklikleri sebebiyle yaşamını yitirdi. Bu sayının ağırlıklı olarak basın taraması yoluyla elde edildiği göz önünde tutulduğunda gerçek rakamın bunun çok üzerinde olması ciddi derecede kaygı verici bir durumdur.

Bunun yanı sıra Türkiye’de okullarda meydana gelen yaralanma ve sakat kalmaya dair resmi veri de tutulmuyor. En az 60 çocuğun okullarda fiziksel güvenlik eksikliği nedeniyle yaşamını kaybetmiş olması durumu, farklı ülkelerdeki risk piramitleriyle karşılaştırıldığında; 1800 çocuğun ciddi ölüm tehlikesi geçirerek ağır yaralandığı ve 17.400 çocuğun da ölüm tehlikesi olmasa da hafif şekilde yaralandığı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla ilgili zaman aralığı içerisinde okullarda fiziksel güvenlik eksikliğinden kaynaklı olay sayısının 174.000 olduğu tahmin edilebilir.

Bunun yanı sıra eğitim ortamlarında fiziksel güvenlik yetersizlikleri nedeniyle oluşan ölüm vakalarının oluş biçimleri yakından incelendiğinde, tamamının alınacak çok basit tedbirlerle önlenebilir olduğu görülmektedir. İş güvenliği prensipleri de okullarda meydana gelen ölümcül kazaların tamamına yakınının önlenebilir olduğuna işaret etmektedir.Çocukların eğitim ortamlarında fiziksel çevreden kaynaklanan nedenlerden dolayı herhangi bir şekilde zarar görmemeleri, başta yaşama ve gelişme haklarının korunmasına yönelik çalışmaların yapılandırılması öncelikli bir konudur!

Amacımız ve Neler Yapacağız?

Çocukların eğitim ortam ve çevrelerinde, fiziksel çevre nedeni ile maddi ve manevi bütünlüklerinin zarar görmelerinin önüne geçilmesidir.Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Gündem Çocuk Derneği arasında “Okullarda Fiziksel Güvenlik İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

Okullarda Fiziksel Güvenlik Bilgi Notu (05.02.2015)

     a6b5e60992203b49910d711cde103f7f               sas

 

Okullarda Fiziksel Güvenlik Protokolü 

Milli Eğitim Bakanlığı ile 30 Ekim 2013 tarihinde imzalanmıştır.

Okullarda Fiziksel Güvenlik Protokolü metnine ulaşmak için tıklayınız…
Yardım Toplama İznine Ait Kimlik Belgesi -YENİLENMEKTE!(Ulaşmak için tıklayınız…)
Yardım Toplamaya Ait Valilik Olur Belgesi -YENİLENMEKTE! (Ulaşmak için tıklayınız…)

  • Protokol kapsamında eğitim ortamlarında fiziksel güvenlik standartları, alan uzmanlarının katkıları ve ilgili aktörlerin katılımı ile oluşturulacak ve Türkiye’deki tüm okullara yaygınlaştırılacaktır. 
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından seçilen 20 okulluk örneklem ile okulların fiziksel güvenlik durum analizi yapılacak,
  • Raporlanan bu durum analizine göre okullar için fiziksel güvenlik kontrol listeleri oluşturulacak,
  •  Geliştirilen fiziksel güvenlik standartlarının eğitim ortamındaki aktörleri tarafından (okul  idarecilerine, öğretmenlere, velilere, öğrencilere ve yardımcı okul personeline) kullanımı  için fiziksel güvenlik uygulama el kitabı oluşturulacaktır.
  •  Okullarda Fiziksel Güvenlik Standartları göstergelerinin pilot uygulama örneklerini hayata geçirmek ve yaygın uygulama  için uygulama kapasitesi kazandıracak eğitimler düzenlenecektir. 

Şimdiye Kadar Yapılanlar ve Yapılacaklar?

Hedefimiz; iki yıl içinde hiçbir çocuğun okulda fiziksel güvenlik eksikliğinden kaynaklı bir sebeple yaşamını yitirmediği bir Türkiye.

okul1 (2)main her_okula_guvenlik_gorevlisi_ve_saglik_personeli_h493  406076

2015-2016 yıllarında yapılacaklar:

Okullarda Fiziksel Güvenliğin kalıcı olabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile mevzuat çalışması

Yurt çapında okullarda fiziksel güvenlik kontrollerinin başlatılması

Kontrolden geçen okulların çocuklar için fiziksel olarak güvenli hale getirilmesi

2016’dan itibaren “Güvenli Okul Tırı” ile yurdu gezerek okullarda fiziksel güvenlik eğitimleri ve örnek fiziksel güvenlik kontrolleri yapılması

2013 – 2014:

Almanya, Belçika, ABD ve Avustralya’dan örnek fiziksel güvenlik kontrol listelerini Türkçe’ye tercüme ettik.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Okullarda Fiziksel Güvenlik Sistemi üzerine görüşmelere başladık.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Okullarda Fiziksel Güvenlik İşbirliği Protokolü’nü imzaladık.

MEB ile birlikte çalışma yapılacak pilot okulları belirledik.

Proje Danışma Kurulu’nu ve Teknik Komisyonu’nu belirledik.

Fiziksel kontrol listelerinin ayrıştırılması ve başlıklandırılma çalışmasını tamamladık.

Kaynak arama faaliyetlerine başladık.

Okullardaki çalışmaların finansmanı:

Halkbank, Yıldız Holding, Eti Holding, Maltepe Belediyesi, Türk-İş, Komili ile görüşmeler yapıldı. 2014 yılının ilk yarısında hüküm süren ekonomik ve siyasi belirsizliklerden kaynaklı 2014 yılı için sonuç alınamadı. Önümüzdeki dönem görüşmelere başlamak için protokolün uzatılmasını bekliyoruz.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği ile görüştük. Ajansın, Doğrudan Faaliyet Desteği için başvuru aşamasındayız. Proje uzmanları ile ön görüşmeleri yaptık. Ankara Valiliği’nden Çocuk Dostu Kent Projesi kapsamında proje ortağımız olmak için ön onayı aldık. Proje teklifimiz Valilik makamında imza aşamasında. Ankara Kalkınma Ajansına iki hafta içinde başvurumuzu yapıp onay alabilecek durumdayız. Protokolün uzatılmasını bekliyoruz.

Dört büyük futbol takımının (Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor) halkla ilişkiler bölümleri ile irtibata geçtik “Takımım Trabzonspor, Gündemim Çocuk!” temalı ve imzalı forma hediyeli bağış kampanyası için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ankara Valiliği Dernekler İl Müdürlüğünden “yardım toplama iznimiz” çıkmak üzere.

‘Okullarda Fiziksel Güvenlik Uygulama Elkitabı’nın, Broşür ve Posterlerin Basımı Sponsorluğu: 60.000 TL’lik kısmı için Türkiye Eğitim Yayıncılar Derneği ile anlaştık. Kalanı için çabalarımız sürüyor.

Kargo Sponsorluğu: YAYSAT ile anlaştık. Proje ürünleri hazır olduğunda İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla YAYSAT tarafından Türkiye’deki tüm ilköğretim okullarına ulaştırılacak.

2012:

Okullarda Fiziksel Güvenlik sorununa ilişkin raporlar hazırladık ve konuyu basının, kamuoyunun ve TBMM’nin gündemine taşıdık.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu ile görüşmelere başladık.

TBMM Dilekçe Komisyonu’nun Okullarda Fiziksel Güvenlik konulu raporu (02.03.2013/05-167) hazırlamasına destek verdik. Komisyon, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okullarda fiziksel güvenlik sistemi oluşturulması talebini içeren raporunu yayımlandı.

Destekçilerimiz

Nasıl Bağış Yaparım ?

Yardım Toplama Kanunu gereği 23.09.2014-22.09.2015 tarihleri arasında geçerli olan yardım toplama izni tamamlanmıştır.
Yeni yardım toplama izni ile ilgili onay süreci yenilenmektedir.Şu anda nasıl destek olunabileceğine dair iletişim kişileriyle iletişime geçiniz.

Çünkü, Okullarda Fiziksel Güvenlik Projesi hızlanıyor! #YaşasınOkuldaÇocuklar

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan Okullarda Fiziksel Güvenlik İşbirliği Protokolü kapsamında, Fiziksel Güvenlik Kontrol Listelerinin hazırlanma çalışmalarının yürütüleceği 21 okul belirlendi.

Prokotol: http://www.gundemcocuk.org/wp-content/uploads/2015/10/meb_protokol.pdf

Okullarda teknik inceleme ve fiziksel güvenlik riskleriyle ilgili idareci, öğretmen ve öğrencilerle görüşme ve odak grup çalışmaları yürütülecek. Alan uzmanları ve gönüllüler tarafından yürütülecek çalışmalar 2016 Şubat ayında sonlanacak. Ardından geliştirilen kontrol listelerinin yaygınlaştırılması ve etkin kullanımı ile çalışmalar gerçekleşecek.

Okul Listesi
Yatılı Bölge Ortaokulu (Şereflikoçhisar)
İmirzalıoğlu Ganime Hanım Anaokulu (Mamak)
Nedim İnal İlkokulu (Mamak)
Nedim İnal Ortaokulu (Mamak)
Vehbi Dinçerler İlkokulu/Ortaokulu (Mamak)
Cebeci Ortaokulu (Altındağ)
Polis Amca Ortaokulu (Altındağ)
Battalgazi Altındağ Belediyesi Anaokulu (Altındağ)
Zekiye Emin Kanipek Anaokulu (Gölbaşı)
Şehit Bülent Göçer İlkokulu/Ortaokulu (Gölbaşı)
Adem Bilhan Uysal İlkokulu/Ortaokulu (Gölbaşı)
Bezirhane İlkokulu/Ortaokulu (Gölbaşı)
Dr. Ahmet Filiz Göğüş İlkokulu/Ortaokulu (Gölbaşı)
Nesibe Aydın Koleji (Gölbaşı)
Ahiboz İlkokulu (Gölbaşı)
Turhan Dökmeci İlkokulu (Çankaya)
Atasülün İlkokulu (Çankaya)
G. Muharrem Pakoğlu Ortaokulu (Çankaya)
Mehmet Meto Anaokulu (Çankaya)
Kavaklıdere Ortaokulu (Çankaya)
Mihalıççık İlçesi Gün Sazak Yatılı Bölge Ortaokulu (Eskişehir)

Ayrıntılar ve nasıl destek verebilirim soruları için iletişim kişileri ile iletişime geçilebilir.
***

Yukarı Çık

 

İletişim

Gündem Çocuk Derneği

Address: Remzi Oğuz Arık Mh. Büklüm Sk. No: 44/4 Kavaklıdere 06680 Ankara / Türkiye

Phone: 0312 437 76 41

Proje Koordinatörü: Mehmet Onur Yılmaz, Mimar
mehmetonur@gundemcocuk.org, 0536 956 64 26

İdari Koordinatör: Emrah Kırımsoy, Sosyal Hizmet Uzmanı
emrah@gundemcocuk.org, 0533 322 56 71

Proje Asistanı: Yeşim Mutlu, Sosyolog
yesim@gundemcocuk.org, 0535 666 78 38

İletişim Formu

Hiçbir çocuğun okulda fiziksel güvenlik eksikliğinden kaynaklı bir sebeple yaşamını yitirmediği bir Türkiye için…

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz