Okullarda Fiziksel Güvenlik

Çocuk Hakları Haberleri no image

20 Şubat 2009 tarihinde | Gündem Çocuk tarafından yayınlandı.

“12 Milyon Çocuğa Düşmanlık Öğreten 1915 Belgeselini Geri Çekin”

Eğitim-Sen, bakanlığın “ilköğretim okullarında gösterilsin” dediği “Sarı Gelin” filmini yargıya taşıyacak. Sendikadan Kılıç “Düşman bir kuşak yaratılıyor. Bu belgesel çocuklara nefret etmeyi öğretiyor”; Tarih Vakfı “Belgesel değil, propaganda. İnsan hakları ihlali” dedi.

BİA Haber Merkezi
17 Şubat 2009, Salı
Tolga KORKUT – tolgakorkut@bianet.org

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), “Sarı Gelin: Ermeni Sorununun İçyüzü” belgeselinin ilköğretim okullarında gösterilmesinden derhal vazgeçilmesini istiyor.

bianet‘in görüştüğü Sendika Başkanı Zübeyde Kılıç, belgeselle ilgili raporlarını bu hafta sonuna kadar bitirip kamuoyuyla paylaşmaya hazırlandıklarını, belgeselin gösteriminin durdurulması için konuyu yargıya taşıyabileceklerini söyledi.

Tarih Vakfı: Belgesel değil, propaganda

Eğitimde insan hakları üzerine çalışmalar yapan Tarih Vakfı’ysa, filmin belgesel değil, propaganda olduğunu, temel insan haklarını ihlal ettiğini açıkladı; Milli Eğitim Bakanlığı’nın gösterimi durdurmasını istedi.

Kılıç: Düşmanlık besleyen kuşak yetiştiriliyor

Kılıç’a göre, Genelkurmay Başkanlığı’nın hazırladığı altı bölümlük film, 12 milyon çocuğa, Ermenilerden ve farklı olanlardan nefret etmeyi öğretiyor. Bu belgeselin bütün ilköğretim okullarında gösterilmesiyle “düşmanlık besleyen bir kuşak yaratmak” demek.

MEB: İzlettirin, rapor gönderin

MEB’in İl Müdürlükleri eliyle ilköğretim okullarına gönderdiği genelge, DVD’lerin okullarda öğrencilere “uygun görülen saatlerde izlettirilmesini”, sonuç raporlarının 2 Mart’a kadar “ikinci bir yazışma ve telefona mahal verilmeden” gönderilmesini istiyor.

“İzleyen çocukların düşmanlık beslememesi mümkün değil”

Kılıç, bu filmin 6-14 yaş arası yaklaşık 12 milyon çocuğa gösterilmesinin yaratacağı pedagojik sorunlara değiniyor:

“O yaştaki çocuklar bilgiyi üzerinde yorum yapmadan alabilecek, anlatılanı doğru kabul edebilecek, belleklerine yerleştirecek ve bunlar üzerinden davranış geliştirecek durumda. İzleyen çocuğun Ermenilere düşmanlık beslememesi mümkün değil.

“Ermeni çocuklar da bu filmden sonra dışlanma, ayrımcılığa uğrama hissine kapılabilir. Tepki alabileceği kaygısıyla kimliğini gizlemeye yönelebilir.”

Yaraları sarmak yerine…

Kılıç, yapılması gerekenin 1915’in, 6-7 Eylül olaylarının yaralarını sarmayı, olumsuzlukları ortadan kaldıracak davranışları amaçlayacak bir eğitim olduğunu söylüyor. “Oysa bu film, çatışmayı körüklüyor. Yalnızca Ermenilere değil, ‘farklı olana’ yönelik kin ve nefreti de körükleyebilir.”

Tarih Vakfı da sorunun bu yönüne dikkat çekiyor: “Bu belgesel toplumda zaten var olan ‘Ermeni düşmanlığını’ ve ayrımcılığı körükleyen diliyle kin ve nefret tohumları saçıyor. Bizden olmayana karşı gösterilen düşmanca tavırların ‘haklı gerekçeleri’, bu belgesellerde ileri sürülen, seçilmiş, yönlendirici, sözde argümanlar aracılığıyla inşa edilmektedir. Filmi izleyen küçükler, öğrenciler, ileri sürülen iddiaları saf bir gerçeklik olarak algılayacaklardır.

“Zedelenmiş çocuk beyinleri toplumsal barışa engel”

“Tüm bu çocuklar ve onların aileleri bu ülkenin eşit haklara sahip vatandaşlarıdır. MEB’den, bütün bu hassasiyetleri dikkate alan uygulamalarla gündeme gelmesi beklenir. Güven ortamı ancak bu tarz bir vatandaşlık anlayışına uygun eğitim pratikleri ile yaratılabilir. Toplumsal barışın inşa edilmesi ancak böyle mümkün olabilir. Zedelenmiş çocuk beyinleri toplumsal barışın kurulması önünde engel oluşturur.” (TK)


Yazar Hakkında

Gündem Çocuk

Gündem Çocuk, her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu bir yaşam sürmesi için çocukların yararına bütüncül bir dönüşümü ısrarla savunan bir sivil toplum örgütüdürSayfa Başı ↑