Okullarda Fiziksel Güvenlik

Basında Gündem Çocuk cumhurbaskanina-mektup-var

13 Mart 2014 tarihinde | Gündem Çocuk tarafından yayınlandı.

‘İçinizdeki o tarifsiz acıyı giderebilirsiniz’

Gündem Çocuk Derneği, polisin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılması ve gösterilerde şiddete dayalı müdahaleye son verilmesi isteğiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazdı.

Mektup, herkesin imzasına açıldı. Berkin Elvan’ın, Devletin her çocuğu korumakla görevli bir memuru tarafından öldürüldüğü anımsatılan mektupta Cumhurbaşkanı Gül’den şu isteklerde bulunuldu:

“İçinizdeki o tarifsiz acıyı gidermek için yapabileceğiniz çok şey var. Bunlar yapılması mümkün şeyler, yapılması zorunlu ve Devletin görevi olan şeyler, yapabileceğiniz şeyler. Bunlardan en kolay yapılabilecek üç tanesi:

1- Toplumun her kesiminde, özellikle de kamu görevlilerinde, başbakan, bakanlar, valiler, emniyet güçlerinde her bireyin ifade, toplanma ve gösteri hakkına saygı bilincinin oluşturulmasını,

2- Polisin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılmasını ve gösterilerde şiddete dayalı müdahaleye son verilmesini,

3- Eylemi ile insanların yaralanmasına ve ölmesine neden olanların cezalandırılması için gerekli soruşturma ve kovuşturmanın yapılmasını sağlamaktır.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/50035/_icinizdeki_o_tarifsiz_aciyi_giderebilirsiniz_.html


Yazar Hakkında

Gündem Çocuk

Gündem Çocuk, her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu bir yaşam sürmesi için çocukların yararına bütüncül bir dönüşümü ısrarla savunan bir sivil toplum örgütüdürSayfa Başı ↑