Okullarda Fiziksel Güvenlik

Basında Gündem Çocuk no image

14 Mart 2012 tarihinde | Gündem Çocuk tarafından yayınlandı.

Forma Sınıfsal Farkı Kaldırmıyor

Gündem Çocuk derneğinden Esin Koman çocukların okulda tek tip forma giymesiyle ilgili olarak mutlaka çocukların görüşünün alınarak karar verilmesi gerektiğini söyledi, formanın çocuklara okullarda eşitlik getirmediğini anlattı.

Yüce YÖNEY
yuce@bianet.org
Ankara – BİA Haber Merkezi
02 Şubat 2012, Perşembe

Gündem Çocuk derneğinden Yönetim Kurulu Üyesi Esin Koman bianet’e yaptığı açıklamada, eğitimde kıyafet zorunluluğunu yıllar öncesinden değişmesi ve kaldırılması gereken bir konu olarak niteledi. Ancak asıl önemli olanın çocukların görüşünün alınması olduğunu da ekledi.

Konuyu bianet’e değerlendiren Esin Koman da çocukların kendilerini doğrudan ilgilendiren konularda düşüncelerinin, önerilerinin ve ihtiyaçlarının belirlemelerinin sağlanmasının önemine değindi. Aksi takdirde yine yetişkinlerin belirlediği bir durumun anlamlı olmadığını vurguladı.

“Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 12. maddesinde; çocukların kendilerini ilgilendiren konular da görüşünün alınması gerekliliğini açıkça söyler. Çocukları bu konularda uzman olarak tanımlar.”

Koman çocukların görüşlerinin alınması esnasında geniş bir çalışma alanı yaratılmasının, uygun ortamın ve koşulların sağlanmasının değerine de işaret etti. İlkokuldan liseye, köylerden kentlere uzanan bir yelpazede meslek okullarından, engellilerden, farklı yaşlardan çocuklara ulaşılmasının gereğinden söz etti.

Çocuk yaşamdan koparılmamalı

Zorunlu kıyafet konusunun bugüne kadar hep “Eşitliği sağlar, zengini var yoksulu var” vurgusuyla tartışıldığının altını çizen Koman’a göre okulların durumu formanın var olan sınıfsal farkı ortadan kaldırmadığını açıkça gösteriyor.

“Eğitim yaşamın içinde duran bir yapı. Yaşamdan ayırmak yaşamla arasına sınır koymak kıyafet, mekân gibi şekillerde yaşamdan koparıp bambaşka, zorlayıcı, baskıcı ve içselleşmeyen hale sokmak demektir.”

Esin Koman kıyafetin özellikle ergenlik döneminde, çocukların kendilerini ifade etmesinde, kişiliğini bulmasında önemli bir araç olduğunu da hatırlattı. “Tam da kişiliğini bulma döneminde olan çocuk onu militarist bir yaklaşımla tek tip hale getiren formayla kişiliğini örmek zorunda kalıyor. Ancak çocuk bu durumda başka şekillerde çıkış bulmaya çalışabiliyor.”

Demokrat Eğitimciler Sendikası bir açıklama yaparak okul kıyafetlerinin tek tip öğrenci ve tek tip öğretmen profili oluşturduğunu ve bu durumun okullarda ve öğrencilerin zihninde monolitik bir kültür yarattığını ifade etmiş, kıyafet yönetmeliğinin kaldırılmasını istemişti. (YY)


Yazar Hakkında

Gündem Çocuk

Gündem Çocuk, her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu bir yaşam sürmesi için çocukların yararına bütüncül bir dönüşümü ısrarla savunan bir sivil toplum örgütüdürSayfa Başı ↑