Okullarda Fiziksel Güvenlik

Basında Gündem Çocuk no image

13 Kasım 2009 tarihinde | Gündem Çocuk tarafından yayınlandı.

“Çocuklara ‘Terör Suçu’ Yakıştıran Anlayış Sürüyor”

Gündem Çocuk Derneği‘ne göre tasarı, çocukların TMY’nin terör suçu işleyebileceğine ilişkin anlayışın devam etmesi nedeniyle çocuk adalet sistemine aykırı. Dernek, tasarının kısıtlamalarını şöyle açıkladı:

Yonca CİNGÖZ
İstanbul – BİA Haber Merkezi
11 Kasım 2009, Çarşamba

“Bu tasarıyla, TMK’nın 5. maddesinde öngörülen, Türk Ceza Kanunu’nda (ilgili) suçlar için yüzde 50 ceza artırımı, çocuklar açısından sona eriyor. Tasarının 13. maddesindeki değişiklik ise çocuklar açısından erteleme yasağına sona eriyor. Verilen ceza 3 yılın altında kaldığında, TCK’nın 51. maddesi uyarınca diğer koşulların varlığı ve hakim isterse erteleme kararı verebiliyor.

“Bu gelişmeler, iyimser bir bakış açısıyla, hakimin çocuk hakkında hüküm verirken cezanın alt sınırından ceza tayin etmesi, takdiri hafifletici nedenleri çocuk lehine kullanması ve koşulları var ise ertelemeye de karar vermesi durumunda ancak mümkündür. Hakimin cezaların alt sınırlarından uzaklaşması durumunda çocuklara verilecek ceza yine 10 yılı aşacaktır.”

Çocuk adalet sisteminin ‘cezalandırmak’ değil ‘eğitim’ üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Gündem Çocuk Derneği, çocukların yetişkin gibi sorgulanmasına ve yargılanmasına yol açan, çocuk adalet sistemine ve çocuk haklarına aykırılıkları şöyle sıraladı: Çocuklara özgü bir suç kataloğu olmaması, cezalara eğitim amaçlı alternatif uygulamalar olmaması, sosyal inceleme raporlarının altyapısının eksik olması ve uzmanlarca bağımsız ve tarafsız hazırlanmaması, TMK’da çocukları örgüt olmadığı halde örgüt üyesi sayan emsal kararın halen yürürlükte olması.(YC/EÜ)


Yazar Hakkında

Gündem Çocuk

Gündem Çocuk, her çocuğun hak sahibi, eşit, özgür ve onurlu birer birey olarak, barış içerisinde, iyi ve mutlu bir yaşam sürmesi için çocukların yararına bütüncül bir dönüşümü ısrarla savunan bir sivil toplum örgütüdürSayfa Başı ↑